SEVGİ EĞİTİMİ

Yazar : DOÇ.DR. MEHMET İNAN / 01 Kas 2016
SEVGİ EĞİTİMİ

"4 Mevsim Bahçeşehir Dergisinden yazarın izniyle alınmıştır"

Sihirli bir kelime “sevgi”.. Nice kilitleri açabilecek kadar güçlü ve etkili.. Canlı ve cansız varlıklarda bile etkisi görülebilen sevgi.. Duygu durumunun pozitif hali.. O kadar çok sevgi tanımlaması var ki; Allah sevgisi, insan sevgisi, hayvan sevgisi, ağaç sevgisi, doğa sevgisi, okul sevgisi, kitap sevgisi, deniz sevgisi, dağ sevgisi, araba sevgisi, balık sevgisi, kalem sevgisi, defter sevgisi, okul sevgisi, patron sevgisi vs.. saymakla bitmez.. Her sevginin önüne bir kelime koysanız tuhaf kaçmaz..

Neredeyse hayatımızın tümünde kendine yer bulan sevgi, neler oluyor da; ailede, okulda, çevrede, ülkede, ülkelerarasındaki ilişkilerde yerini çatışmalara, nefretlere, öfkelere bırakıyor? Bağırma, çığırma, öfkelenme, hiddetlenme, vurma, kırma, dövme, yaralama, öldürme gibi sevgi ile asla aynı paydada buluşamayacak şeyleri neden daha çok duyuyoruz? Dijital oyun tasarlayıcıları sevginin zıttı olan kavramların beslendiği oyunları neden daha çok planlıyorlar? Tüketiciler bu oyunları neden daha çok tercih ediyorlar? Sanal olarak bir şeyi yok etmenin hazzı yetiştirilen bir gülün hazzından daha mı fazla? Dijital bir oyunda seviye atlamanın mutluluğu son sayfasını bitirdiğimiz kitabın düşündürdükleri ve hissettirdiklerinden daha mı güçlü? Tanımadığımız uzaktaki biri ile yaptığımız sohbet yanı başımızdaki komşumuzun sohbetinden daha mı tatlı?

Sevgiyi besleyen değerlerdir. Değerler tohum gibidir. Her an ekilmeye hazırdır. Değerlere ilişkin fideler büyüdükçe sevgi bahçesinin muhteşem manzarasını seyredersiniz, yaşarsınız ve her zaman o bahçede kalmak istersiniz. Değerlere ilişkin her bir çaba, sevgi bahçesinin daha güçlü olmasını sağlar. O bahçede yapılacak daimi bakımlar, hem yaşayanlara mutluluk verecek hem de etraftaki diğer bahçeler için örnek olacaktır. Sevgi bahçesindeki; merhamet, hoşgörü, paylaşma, yardımlaşma, adalet, hak, hukuk, şefkat, özveri, çalışmak, bağlılık, sadakat, saygı, temizlik, vefa, dürüstlük ve daha da yazılabilecek onlarca tohumlar görürüz. Bunların her biri emek ister, çaba ister. Tüm bu tohumların ilk atılacağı yer ailedir. Doğum öncesindeki dönemde başlayan ve doğumla birlikte devam eden sevgi eğitimi çocuğun gelecek yaşantısının şekillenmesinde önemli rol oynar. Ailelerde rol model olan anne-baba ve diğer aile bireyleri, sevgi bahçesinin tohumları ile ilgili sorumluluklarını düşünerek hareket etmeleri gereğini hiçbir zaman unutmamalıdırlar. Yukarıda saydığımız değerlere ilişkin her bir kelime, ekilecek bir tohum gibi ele alınmalı ve çocuğun yaşantısında her an görebileceği örnek olaylarda yerini almalıdır. Aileler, sabırla çocukları için yetiştireceği değer tohumlarının fidelerini ve meyvelerini, çocuk bir yetişkin olduğunda alacaklardır. Okul, ailenin verdiği değerler eğitiminin kurumsallaştığı, sosyal etkisinin yaşandığı yerlerdir. Ders kitaplarında değerlere ilişkin her bir etkinlik, öğretmenin davranışları ve sınıf içi diğer öğrencilerin etkileşimi sevgi bahçesinin oluşmasında çok önemli bir yere sahiptir. Bunları hep birlikte inşa etmek, sabırla büyütmek, nakış nakış işlemek her bireyin üzerine düşen öncelikli görevler arasında yer almalıdır.

Son yıllarda ülkemizde değerlerimize ilişkin çok şeyi tartışır olduk. Tahammül eşiğimiz azaldı. Birbirimize saygımızı yitirir olduk.. Değerlere ilişkin söylemler yaşamdan uzaklaşarak sloganlarda ve kitap sayfalarındaki yerini koruyor. Hayatın içinden uzaklaştı gidiyor... Yıllardır başka toplulukların imrenerek baktığı sevgi bahçemizdeki tohumlarımız fide vermemeye başladı. Sevgi bahçemiz çatışma bahçesine dönüşmeye yüz tuttu. Kimse bu görüntüden hoşnut değil. Bir toplumu yok etmenin başta gelen yöntemlerinden biri “değerlerin”in talan edilmesidir. Değerleri yitirmeye başlayan ailelerde çatışmalar, toplumda kutuplaşmalar, zıtlaşmalar ve ayrışmalar başladığında sevgi bahçesindeki fideler teker teker solmaya ve yok olmaya başlayacak demektir. Hepimiz, genetiğimizde var olan eşsiz değerlerimizi yeniden hatırlamalıyız. Sevgi bahçemizin tohumlarını yeniden yetiştirmek için çabalamalıyız. Birey olarak hepimize düşen görevleri yüksünmeden yerine getirmeliyiz. Sevgi kelimesinin öncesine en çok yakışacak kelimelerin “vatan” ve “insan” olduğu düşüncesiyle bu ülkenin tüm değerlerini gelecekteki kuşaklara hep birlikte aktarmak umuduyla..

ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

Burada yapmış olduğunuz üyelik web sayfası üyeliği olup lütfen dernek üyeliği için Dernek Üyelik Sayfamızı ziyaret ediniz.

ŞİFREMİ UNUTTUM

YUKARI